
- Tämä tapahtuma on mennyt.
Mimmit maastoon – Dominickin jäljillä
16.6 – 19.6
Kiilopäällä oppaana toiminut ranskalaissyntyinen Dominick Arduin oli maastopyöräilyn edelläkävijä ja legendaarinen seikkailija. Kesäisen maastopyöräviikonlopun aikana kuljemme Dominickin jäljillä Kiilopään ja Saariselän huikeissa maisemissa. Pitkän viikonlopun aikana ajetaan, opetellaan ajotekniikkaa, rentoudutaan ja nautitaan Lapin kesästä rennosti naisporukalla.
Yhteistyössä Roll Outdoors.
Hinnat
Hinta 428 €/hlö sisältää ohjelman ja opastuksen, majoituksen kahden hengen hotellihuoneessa pe-ma (yhden hengen huone lisämaksusta 75 euroa) ja täyshoidon.
Kurssi toteutuu, jos ilmoittautuneita on vähintään kuusi 15.5. mennessä.
Vuokraa pyörä viikonlopuksi Roll Outdoorsilta. Nettivarauksessa olevien pyörien lisäksi saatavilla on myös Canyon neuronia ja neuronOnia. Lisätiedot, apua pyörän valinnassa ja varaukset sähköpostilla kiilopaa@rolloutdoors.com.
Lisätiedot: kiilopaa@suomenlatu.fi tai 016-6700 700.
Ohjelma
PERJANTAI
Saapuminen ja majoittauminen.
klo 16.30-18 Matkustamisesta palauttava savusauna ja purouinti
18-20 Päivällinen
klo 20 – Keskiyön auringon retki Kiilopään huipulle (jalan). Nostamme huipulla maljat keskiyön auringolle.
LAUANTAI
klo 8-10 Aamiainen
klo 10-13 Ajotekniikkatyöpaja ja pyörän ylläpitohuolto
klo 13-15 Lounas
15-17 Pieni pyörälenkki tunturipoluilla
17-20 Päivällinen
klo 20 Kehon ja mielen huoltotuokio
SUNNUNTAI
klo 8-10 Aamiainen
klo 10-16 Ajopäivä: pyöräilemme Dominickin reiteillä Kiilopään ja Saariselän maastoissa. Kaksi lenkkivaihtoehtoa: 20-30 km ja 40-50 km. Lenkillä mukana retkieväät.
klo 17-19 Päivällinen
klo 21 Illanvietto ja lettujen paistamista turvekammi Maahisessa.
MAANANTAI
klo 8-9 Aamiainen
klo 9-12 Hyvän mielen loppulenkki ja lounas maastossa.
Heipat tuntureille ja kotimatkalle.
Kiilopää pidättää oikeudet muutoksiin.