Vietä alkutalvea Kiilopäällä!
Lumeen peittyvät tunturit, tunnelmallinen kaamos ja lukuisat talven aktiviteetit takaavat ikimuistoisia hetkiä Kiilopäällä.
Lumeen peittyvät tunturit, tunnelmallinen kaamos ja lukuisat talven aktiviteetit takaavat ikimuistoisia hetkiä Kiilopäällä.
Ensilumi, vielä hieman taivaanrannassa kajastava aurinko ja revontulet ovat alkutalven värejä Kiilopäällä. Rauhallinen hetki ja hiihtokauden avaus ennen joulun kiireitä.
Kiilopää avaa talvikauteen 14.11.2026!
Kiilopäällä olet vain askeleen päässä lukemattomista ulkoilumahdollisuuksista, sillä Urho Kekkosen kansallispuiston portti on pihallamme. Tutustu monipuolisiin majoitusmahdollisuuksiimme!
Kuurakaltion saunamaailma avataan 14.11.2026, ensimmäiset saunavuorot tulevat varattavaksi 2.11.2026
Tule avaamaan hiihtokausi Kiilopäälle 12.12.2026! Vuoden pimein hiihtotapahtuma kutsuu jälleen niin kuntohiihtäjät kuin kilpahiihtäjätkin nauttimaan kaamosajan tunnelmallisista laduista.
Saariselän ensilumen ladun tykittäminen alkaa heti kun kelit sen sallivat. Kiilopään ja Saariselän välinen latuyhteys avataan kun luonnon lunta on riittävästi. Uusimmat reittitiedotteet pääset lukemaan saariselkatrails.fi -sivustolta.
Kiilopää on vetänyt puoleensa erityisesti hiihtäjiä jo kauan eikä ihmekään, sillä Saariselän alueen latuverkosto on Suomen parhaimpia. Tyypillisesti hiihtokausi alkaa Saariselällä loka-marraskuun vaihteessa ja jatkuu pitkälle kevääseen. Kun ladut valmistuvat, ne löytyvät kootusti täältä.
Latujen kunnosta riippuen sinulla on aina mahdollisuus lähteä retkelle myös ilman suksia, esimerkiksi lumikenkäillen. Lumikengät ja muut talvivälineet voit vuokrata Kiilopään vuokraamosta.